PRZEMIANA KATOWIC
Katowice w ostatnich latach przeszły ogromną przemianę. Jeszcze nie tak dawno miasto przez wielu postrzegane było jako symbol stereotypowo kojarzącego się Śląska: miejsca ciężkiego przemysłu, węgla i stali. Droga jaką pokonały Katowice, stając się nowoczesną stolicą liczącej 2 miliony mieszkańców metropolii, jest zarazem przykładem transformacji, która dokonała się w całej Polsce.
Od lat dla ludzi przyjeżdżających do stolicy Śląska punktem charakterystycznym była wieża szybu kopalni. Dziś również tak jest. Jednak widoczna z daleka wieża „Warszawa II” pełni zupełnie inne funkcje. Dostała drugie życie stając się tarasem widokowym na kolorowe i nowoczesne Katowice. Jej przemiana była elementem rewitalizacji przestrzeni po dawnej kopalni. Na terenach tych powstała Strefa Kultury, miejsce unikatowe w skali nie tylko Polski, ale całej Europy. Powstały tu zachwycające architekturą gmachy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskiego i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Strefę dopełniają Spodek, czyli hala widowiskowo-sportowa nawiązująca bryłą do statku kosmicznego oraz nowoczesny biurowiec .KTW, ze zwracającą uwagę konstrukcją, który jest najwyższym budynkiem w województwie Śląskim.
To właśnie Strefa Kultury stała się nowym symbolem Katowic. Miasta, w którym dokonała się niezwykła metamorfoza na niemal wszystkich polach. Nie było by jej bez przemiany katowiczan, którzy pokochali swoje miasto, stając się jego ambasadorami. To przebudzenie rozpoczęło się na dobre kilka lat temu, podczas starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i trwa nadal. Dumni ze swojej małej ojczyzny mieszkańcy są największym atutem Katowic. Ich zaangażowanie aktywuje zmiany w stolicy województwa śląskiego, jednego z najlepiej rozwijających się miast w Polsce.
Kato Blues Faces
W pejzażu Katowic muzyka od dawna zajmuje specjalne miejsce. Ten bardzo ważny aspekt kultury w 2015 doceniło UNESCO, przyznając Katowicom tytuł miasta kreatywnego w dziedzinie muzyki. Katowice mają też swój ogromny udział w fenomenie, jakim jest śląski blues.
9 września, w ścisłym centrum Katowic, przy ulicy Staromiejskiej 13 otwarta została wystawa „Kato Blues Faces", będąca hołdem dla lokalnych artystów związanych z tą muzyką. Prezentowane są tu grafiki, plakaty, zdjęcia czy przedmioty związane z bluesem. Wystawa ma też mocno multimedialny charakter – można zobaczyć na niej archiwalne ujęcia z koncertów, teledysków i wywiadów z muzykami. Regularnie organizowane są też kameralne koncerty, spotkania, czy jam sessions z udziałem największych gwiazd śląskiego bluesa.
- Muzyka bluesowa ma w moim sercu specjalne miejsce. Pamiętam z czasów młodości, że w bluesowych lokalach w Katowicach zawsze panowała niezwykła atmosfera. Dzięki wystawie część z Państwa na pewno wróci wspomnieniami do chwil swojej młodości, a młodsi będą mieli szansę odkryć piękno tej muzyki i być może zostaną z nią na dłużej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Projekt „Kato Blues Faces" to kolejne działanie realizowane w związku z tytułem Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Wystawa jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 16.00-20.00. Wstęp bezpłatny.
Aplikacja City Break
Nowa aplikacja Katowice City break jest już dostępna. Zwiedzaj i odkrywaj piękno naszego miasta.
Turyści odwiedzający Katowice oraz nasi mieszkańcy mogą skorzystać z nowej aplikacji – City Break, która po pobraniu na urządzenia mobilne poprowadzi po najważniejszych atrakcjach turystycznych Katowic. Pozwala ona poznać m.in. wybrane dzieła Street Artu, funkcjonalistyczną architekturę na Szlaku Moderny, czy wczuć się w postindustrialny klimat magicznego Nikiszowca.
Nie brakuje też katowickich beboków – użytkownicy aplikacji zachęcani są do zabawy w odkrywanie przestrzeni miejskiej przy okazji poszukiwania tych sympatycznych stworków. Poza standardową funkcją audioprzewodnika, użytkownicy mogą także wziąć udział w quizach sprawdzających ich wiedzę o poznanych atrakcjach. Aplikacja dostępna jest nieodpłatnie na urządzenia z systemem Android oraz iOS.
Zapraszamy do pobrania darmowej aplikacji i odkrywania Katowic.
Ekoodpowiedzialni
KOMUNIKACJA
Aglomeracja śląska, której stolicą są Katowice, tworzy 41 miast, zamieszkanych przez 2,5 miliona osób. Mieszkańcy codziennie przemieszczają się do pracy, szkoły, poruszając się często między różnymi miastami. Dzięki rozbudowanej sieci drogowej i kolejowej dojazd do miast oddalonych od siebie nawet o 50 km nie trwa jednak dłużej niż 30-40 minut. Katowice są centralnym punktem w tym układzie komunikacyjnym. Należą do najlepiej skomunikowanych miast w Polsce.
Dzięki bogato rozwiniętej sieci komunikacyjnej podróżowanie, zarówno wewnątrz aglomeracji, jak i poza nią nie stanowi problemu.
METROPOLIA
Katowice to nie tylko ok. 300-tysięczne miasto, ale też serce Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, skupiającej 41 miast i gmin, zamieszkiwanych przez ponad 2 mln osób. Utworzony w lipcu 2017 r. wielkomiejski organizm to wyraz wspólnego zaangażowania i troski o dobro regionu, który daje realną szansę na przyspieszony, dynamiczny rozwój.
Miasto, które kojarzone było zawsze z górnictwem i przemysłem ciężkim, dziś jest sercem regionu, które ma aspiracje do bycia liderem innowacji i nowych technologii. Katowice przeobraziły się w prężny ośrodek gospodarczy oraz miejsce przyjazne do inwestowania i życia. IBM, Unilever, Fujitsu, Rockwell Automation to tylko niektóre globalne marki, tworzące tutaj miejsca pracy. Nie bez przyczyny Katowice to miasto doskonale skomunikowane, w pobliżu którego krzyżują się autostrady A1 i A4, umożliwiające wygodne podróżowanie we wszystkie strony Europy. Najważniejsze miasta Metropolii łączy przebiegająca przez centrum Katowic Drogowa Trasa Średnicowa, a gęsta sieć linii kolejowych sprawia, że w ciągu zaledwie kliku godzin można komfortowo dotrzeć do Pragi, Wiednia, Budapesztu czy Berlina. Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice jest jednym z największych i najdynamiczniej rozwijających się w kraju. Ponadto w promieniu 100 km znajdują się jeszcze dwa inne międzynarodowe lotniska – w Krakowie i czeskiej Ostrawie.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to nieograniczony wręcz potencjał ludzki, intelektualny i infrastrukturalny. To polska dolina branży automotive, która od dawna przynosi PKB większy zysk, niż tak kojarzone z regionem górnictwo. To rejon z ogromną strefą ekonomiczną i wieloma podstrefami. To organizm niwelujący bariery rozwojowe, gdzie najbogatsze miasta spójnie „pracują” również na rozwój mniejszych miast. To wreszcie znacząco i stale poprawiający się komfort życia mieszkańców oraz duma z bycia częścią Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
MIASTO WYDARZEŃ
Kiedyś Katowice przodowały w ilości wydobytych ton węgla, dziś błyszczą w rankingach podsumowujących wyjątkowe wydarzenia kulturalne i biznesowe. Bogate zaplecze hotelowe, największy w Polsce kompleks konferencyjno-wystawienniczy i doskonały dojazd obejmujący różnorodne środki transportu jak magnes przyciągają organizatorów, którzy swoje imprezy lokalizują właśnie w centrum aglomeracji.
Wśród festiwali i cyklicznych wydarzeń organizowanych w Katowicach, znajdują się zarówno projekty ponadregionalne, jak i międzynarodowe. Miłośnicy muzyki, wielbiciele teatru i amatorzy nietypowych wrażeń rokrocznie zmierzają do stolicy aglomeracji, by poznać aktualne trendy, posłuchać światowych gwiazd i poczuć niepowtarzalną atmosferę. Śląski Festiwal Jazzowy, Rawa Blues Festiwal, Off Festiwal czy Tauron Nowa Muzyka na stałe wpisały się w kalendarz istotnych wydarzeń muzycznych, a Międzynarodowy Festiwal Teatrów A PART, Międzynarodowy Letni Ogród Teatralny i Festiwal Sztuki Reżyserskiej to znaczące imprezy w środowisku teatralnym.
Z roku na rok rozwija się w Katowicach przemysł spotkań. W 2017 roku w stolicy województwa zorganizowano 6334 wydarzenia biznesowe, w których wzięło udział 826 tysięcy osób. To o 8% więcej, niż w roku 2016. To efekt konsekwentnie prowadzonej polityki rozwoju turystyki biznesowej. Niebagatelną rolę w tym wypadku odgrywa otwarte w 2015 roku Międzynarodowe Centrum Kongresowe, które wraz ze Spodkiem tworzy największą przestrzeń konferencyjną w kraju. Z cyklicznych imprez wystarczy wymienić choćby Europejski Kongres Gospodarczy, czyli największą imprezę biznesową Europy Środkowej, Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, gromadzący przedstawicieli najważniejszego sektora polskiej gospodarki. Nie można też zapominać o corocznej imprezie Intel Extreme Masters, którą co roku odwiedza 170 tysięcy osób. Potwierdzeniem silnej pozycji na rynku biznesu był organizowany w 2018 roku COP 24 – Szczyt Klimatyczny ONZ. A w 2019 Katowice były gospodarzem kolejnego znaczącego wydarzenia - Światowej Konferencji Antydopingowej. Poza walorami wizerunkowymi dla miasta, wydarzenia biznesowe to wymierne korzyści dla katowickiego handlu i usług. W 2017 roku całkowite wydatki uczestników spotkań konferencyjnych w Katowicach wyniosły 140 mln zł.
TRANSFORMACJA GOSPODARCZA
Katowice postawiły na przemiany i już dzisiaj są liderem w sferze innowacji oraz nowych technologii. Są również w czołówce polskich miast, które rozwijają nowoczesne sektory biznesu. Jednym z nich jest rozwój w Katowicach regionalnego rynku biurowego. Samo stworzenie powierzchni biurowych nie wystarczyłoby. Za nimi musiała i rozwija się branża nowoczesnych usług biurowych.
Jednym z jej elementów jest dostęp do pracowników. Każdego roku katowickie uczelnie wypuszczają około 25 tysięcy ludzi, którzy wchodzą na rynek pracy. Znają języki, kończą nowocześnie prowadzone kierunki. Są doskonałymi kandydatami na pracowników firm, które postanowiły stworzyć tu swoje oddziały albo centrale. Uzupełnieniem potencjału ludzkiego w Katowicach jest świetne zaplecze techniczne. W efekcie w mieście swoje oddziały otworzyli światowi giganci, m.in. Mentor Graphics, Rockwell Automation, Hewlett Packard, Ernst & Young, Deloite, Capgemini czy IBM. Konsekwentna polityka Katowic w zakresie rozwijania nowoczesnych usług biurowych spowodowała, że mocno zaktywizował się rynek deweloperski. W mieście powstały nowoczesne biurowce, między innymi kompleks przy ul. Konduktorskiej, „Tiramisu” przy DTŚ, a4 Business Park, pierwsza wieża .KTW. Jednak nowo powstające obiekty to nie jedyne miejsce, w którym rozwijają się usługi biurowe. Wchodzą one również w krajobraz postindustrialny i wykorzystują stare budowle fabryczne, dając im nowe życie. Tak jest w Fabryce Porcelany przy ul. Porcelanowej, którą zrewitalizowała Fundacja Giesche. Oprócz części muzealnej powstał tam także park technologiczny, w którym funkcjonuje około 40 firm. Są to firmy informatyczne, agencje medialne i kreatywne, galerie sztuki, showroomy, concept store, a także gabinety stomatologiczne oraz gabinety medycyny estetycznej. Dopełnieniem inwestycji miejskich, które stawiają Katowice na pozycji jednego z liderów miast rozwijających usługi biurowe było zbudowanie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Strefie Kultury. Wraz z kultowym Spodkiem stanowi ono wyróżniający się w skali Europy kompleks konferencyjno-wystawienniczy. Od maja 2015 roku do kwietnia 2016 roku odbyło się tam ponad dwieście różnego rodzaju imprez targowych, konferencji, kongresów, festiwali i spotkań o wymiarze lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Między innymi w MCK-u zorganizowana została konferencja Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (Association of Business Service Leaders in Poland, ABSL). Organizacja skupia 180 globalnych inwestorów. Gościem specjalnym spotkania była Condoleezza Rice, sekretarz stanu w administracji George’a W. Busha.